15.08.2019 Oblečení do rastlinných dobrôt

Je to len ďalší svetový trend? Všetko chceme spomaliť. Každý sa snažíme aspoň trošku myslieť na našu planétu a zachrániť z nej to, čo sa ešte zachrániť dá. Tento fenomén prerastá aj do sveta módneho priemyslu. Celá rodina sme vždy k móde inklinovali a teraz, keď nás baby móda už aj živí, túto skutočnosť cítime ešte viac. Nechceme nosiť umelinu, platiť za ňu a už vôbec nie obliekať do nej deti. To bol pre nás hlavný spúšťač ako začať pracovať s jedným z najväčších pokladov aké kedy Slovensko malo. Žiaľ už len malo. Ľan.

Náš návrat k tradíciám verzus staromódnosť

Musím sa priznať takto verejne za nás obe, že aj napriek tomu, čomu sa venujeme sa nám stáva, že móda v hesle "folk fashion", "ľudová móda" alebo ľudové prvky s nádychom akéhosi suveníru vnímame ako niečo staromódne. Ako to, čo sa nosilo kedysi a v našom šatníku to zatiaľ nenašlo miesto. Možno sa to časom zmení, nevieme, ale zatiaľ je tomu tak. 

Móda sa vracia to je fakt, ale doba je iná. Čo bolo, bolo. To však neznamená, že sme na to zabudli! Práve naopak! Snažíme sa vziať si z nej to podstatné, to dobré, to pekné čo nás inšpiruje aplikovať to do našej práce, ale nechceme ostať zakonzervované v minulosti. Chceme to poctivé z doby minulej pevne uchopiť a utekať s tým vpred! 

Naša domácnosť zažila zero waste obdobie

Áno, to obdobie si zaumienila maminka. A ako to už u nás býva čo si zaumieni, to aj urobí. :) Študovala celé noci ako na to, rozprávala nám o tom za stolom pri rodinnom obede, začala zbierať a odkladať rastlinný odpad z kuchyne (šupky z cibule, avokáda, cvikle, kapustné listy,...), chodila so psami do lesa na smrekovú kôru,... a všetok prírodný odpad sušila. K čomu to bolo dobré?

Prvý pokus o prírodné farbenie ľanu

Bolo to zvláštne no poznám ju a viem, že kým to nevyskúša, nebude spokojná.  A tak jeden deň, keď som prišla domov zo školy, stál na sporáku obrovský hrniec plný smrekovej kôry zaliatej vodou a octom. Tento "roztok" sa varil 3 hodiny a v celom dome sa miešala vôňa smrekového dreva so štipľavou "vôňou" octu. Čo už, má to aj svoju daň.

Keď sa na to spätne pozriem, šlo o jednoduchý chemický experiment, prebiehajúci pekne pod digestorom, v priestoroch našej kuchyne ibaže bez syntetických chemikálií (ak nerátam ocot, vodu a výluh smrekovej kôry). :) 

Keď bol roztok hotový, precedila ho, kôru odložila a roztok vrátila naspäť do hrnca. Snehobiely "pán Ľan" ako ho zvyknem označovať, bol už pripravený v podobe dvoch krásnych detských čerstvo ušitých modelov, ktoré maminka ponorila do roztoku a dala vyvárať.

Celá šťastná a plná očakávaní stála nad hrncom s vareškou v ruke a sledovala čo sa bude diať. Biele šaty a overal okamžite zhnedli. Nechala ich vyvárať ešte 10 minút, potom vypla sporák a celé to nechala odpočívať.

Na druhý deň (opäť po mojom návrate zo školy) :) šaty s overalom vytiahla z roztoku a ich jemne hnedú farbu zafixovala v studenej octovej vode. Fixovanie, teda prepieranie takto farbeného ľanu vo vode s octom robila dovtedy, kým zo šiat neprestala kvapkať hnedá farba a voda nebola úplne čistá. Voilà! Sledujte ten výsledok na dievčatkách! Sú krásne!

Nie všetky farbivá a tkaniny sa spolu kamarátia

Nechcem, aby to vyzeralo, že sme nejaké profíčky, ale obe sme pilne študovali. Maminka slovenskú&českú literatúru a ja som bola zvedavá zasa na tú zahraničnú. Načítané info sme dali dokopy a zistili sme, že všade sa uvádza rovnaký vzorec: 100% prírodné farbivo + 100% prírodná tkanina = zaručený výsledok! Easy peasy! 

Prírodné rastlinné farbivá nespolupracujú so žiadnymi neprírodnými vláknami a inými syntetickými prímesami vlákien. Tu pozor na ľan s viskózou! Výsledkami sú nepekné škvrny a farba vôbec nie je stála, okamžite bledne. Ani prírodné farbivá a syntetické vlákna nemajú spolu šancu, pretože farbivo sa na tieto vlákna nevie naviazať.  

Stálosť prírodných farbív a utečenec kurkumín

Nie je to stopercentné! Škoda. Áno, je tomu tak. Aj keď ho zafixujete octovou či slanou vodou, nikdy to nebude tak stále ako stále sú syntetické umelé farbivá. Nevadí. Je zaujímavé sledovať vplyv času, prostredia a faktorov pôsobiacich na prírodné farbivo a tešiť sa stále z toho, že to zakaždým vyzerá inak. Zároveň takto farbený fashion kúsok bude mať vždy príbeh, nebude to len nejaký kus oblečenia. Možno časom vybledne, ale na 100% však garantujeme, že budete mať dychvyrážajúci storytelling pre všetky kamošky pri káve. :) 

Okrem toho som sa niekde dočítala, že prírodné farbivá pre ich nestálu povahu prezývajú tiež "utečenecké farbivá". Ich úhlavným nepriateľom je slnko a práčka. Nuž, nezostáva nič iné len prať takéto oblečenie buď ručne alebo v práčke, ale len na programe "predpieranie".

Táto hnedá farba zo smrekovej kôry zatiaľ malej Haničke na šatách drží a to sa prali už viackrát. S Katkou si myslíme, že hnedá farba by sa už nikdy nemala vrátiť k pôvodnej snehobielej. Lebo zatiaľ sa nič nedeje.

Skúšali sme však len tak pre našu potrebu aj žlté farbivo kurkumín, ktoré je v indickom korení - kurkuma. Vykúšali sme to na bielej ľanovej utierke. Farba utierky po farbení bola kuriatkovsky žltá. Fakt sýto žltá! Prírodné farbivá vôbec nezvyknú mávať sýte farby, sú prevažne jemné. Na skúšku sme ju prali niekoľkokrát v práčke a tam vidíme, že utierka je bledšia a bledšia. Hmm, kurkumín, si utečenec!

Limitovaná kolekcia CHLAPEC&DIEVČA

Smrekovú kôru sme si nevybrali náhodne. Spojili sme to s naším logom, s prostredím v ktorom žijeme a s Oravou. Prírodne zafarbený ľan v tomto odtieni sme pripravili len v limitovanom množstve a je venovaný výhradne len deťom. Modely pre deti, ktoré budeme šiť z tohto ľanu sú na našom eshope v sekcii SLOWFASHION - DETI - LIMITKA CHLAPEC&DIEVČA.

Chémia, ty nie si iba zlá 

Nebolo to ani tak len o tej chuti vyskúšať niečo nové, ale stačilo, že sme sa pozreli okolo seba, tam kde žijeme a prijali sme čo nám príroda ponúkla. Lebo to cenné a krásne nám ponúka stále, len my to nevidíme. Možno by bolo načase sa k tomu opäť vrátiť ako kedysi. Bolo by nám lepšie.

A chémia? Tá je všade okolo nás. Nemajme ju len za zlú! Dokonca jej nemusíme ani rozumieť a dobre vieme, že zelené farbivá (chlorofyly) sa nachádzajú v steblách tráv či žihľave, ktorej máme pri dome kopu. Že červené (antokyaníny) má červená kapusta alebo cvikla. Žlté (karotény) obsahuje napríklad mrkva, tiež žltý (kurkumín) obsahuje indické korenie kurkuma a takto by som mohla pokračovať vééééľmi dlho! Ak to budú čítať nejakí chemici dúfam, že so mnou súhlasite. :) Čo je, ale podstatné? Všetko toto máme doma a Vy tiež! Som si tým istá! 

 P.S.

Náš prvý blog. A už sme na konci. A Vy asi tiež ak ste sa dostali až sem. :) Inak ono to prírodné farbenie zasa nie je až tak úplne nové, už to skúša veľa ľudí, ale museli sme to skúsiť aj my a hlavne stálo to za to! Nová skúsenosť, vedomosť, čas strávený nad niečím čo má zmysel. A hlavne chceme deťom len to najlepšie. Takže maminka je šťastná, že to vyskúšala a ja som šťastná, že je ona sťastná. :)

A to najpodstatnejšie! Celá táto kolekcia CHLAPEC&DIEVČA je venovaná lesom! Či už tým u nás na Slovensku alebo lesom sveta. Na našom instagrame beží "taká naša mini kampaň", kde ju môžete podporiť už len tým, že do komentára pod fotku dieťaťa s lesom napíšete Váš tip na hocijakú organizáciu alebo občianske združenie či akýkoľvek účet, o ktorom viete, že je nápomocný pre naše lesy/lesy sveta. My si ich pozrieme, vyberieme z nich jeden a s tým najlepším pocitom tomuto združeniu pošleme 10% z každého predaja týchto pár kúskov, ktoré máme aj tak od nikoho iného ako od Matky prírody.

Chceme pomôcť! Ďakujeme Vám.

Keby však nebolo Katky, jej Miška a ich malej Haničky, takéto pekné by to nebolo. Strávili kopec času s celou foto dokumetáciou, grafikou, natáčaním videa a všetko robili spolu s láskou za čo im obe veľmi pekne ďakujeme!

Simonka